Nafukovací čluny, lodě, kanoe, kajaky a rafty GUMOTEX

VÝBĚR LODNÍHO MOTORU

domu MOTOROVÉ ČLUNY

Výběr člunu|výběr motoru

ZODIAC - jaký motor použít?

 

ZODIACBOMBARD

Motto ZODIAC:

díky nízké hmotnosti, velké nosnosti a dokonalému tvaru trupu přecházejí čluny ZODIAC do kluzu již s menšími motory než konkurenční produkty.

 

JAK VÝKONNÝ A VELKÝ MOTOR POUŽÍT?

Obecně použijte motor o doporučeném výkonu. Doporučujeme moderní čtyřtaktní motory. Jsou tišší, mají klidný chod, menší spotřebu, delší životnost a méně znečišťují naše životní prostředí.

Na malých plavidlech lze použít pouze spalovací motor, který je vyrobený po roce 1980, avšak není starší než 25 let. Pro malé loďky s motory do 4 kW nepotřebujete žádné povolení. Od 5 kW výše musí být loď přihlášena u Státní Plavební Správy a na palubě musí být alespoň jedna osoba vlastnící průkaz Vůdce malého plavidla. Tento průkaz stačí až do 115 kW. Motorová plavidla musejí jako palivo používat buď bezolovnatý benzín, naftu nebo plyn, u dvoutaktů jen olej, který je označen výrobcem jako olej nepoškozující životní prostředí.

Použití příliš silného motoru ztěžuje ovládání člunu. V žádném případě nepoužívejte závěsný motor, který přesahuje maximální povolený výkon, hrozí i nebezpečí porušení zákona.

  • Při použití příliš slabého motoru ztrácíte nezbytnou bezpečnost pro plavbu proti větru nebo proti proudu. Pro rekreační aktivity není zapotřebí velmi silný motor: pro člun o délce 4,20 m je dostatečný motor o výkonu 8 HP,
  • Pro sportovní aktivity, jako například vodní lyžování nebo potápění, je zapotřebí motor o výkonu alespoň 25 HP,
  • Pro menší závěsné motory zvolte ovládání kormidelní pákou, která umožňuje přímou kontrolu nad člunem a rychlé manévrování,
  • Pro motory o výkonu nad 25 HP doporučujeme zvolit konzolu řízení, která je pohodlnější a bezpečnější.

 

Hmotnost závěsného motoru

motorový člun   motorový člun

Hmotnost závěsného motoru má přímý vliv na ovládání nafukovacího člunu.

Nastavení sklonu motoru

U motoru je třeba provést dvojí nastavení polohy – nastavení sklonu a výšky. Výšku motoru je třeba nastavit pouze jednou na začátku používání. Naopak sklon (úhel mezi motorem a zrcadlem) je třeba nastavovat častěji podle navigačních podmínek pro dosažení optimálního výkonu a ovladatelnosti. Na klidném moři je třeba sklonit motor tak, aby osa lodního šroubu byla rovnoběžná s hladinou vody. Nastavení sklonu motoru je doporučeno i za dalších okolností. Systém nastavení sklonu motoru může být ruční nebo s elektrickým pohonem (podle vybavení motoru, systém s pohonem je hydraulický ovladač, kterým lze sklánět motor za jízdy.)

sklon motoru

 

OBECNĚ

Při nastavení kladného sklonu motoru bude člun skákat.

Při nastavení záporného sklonu motoru se bude příď bořit do vody.

 

KDY POUŽÍT KLADNÝ SKLON MOTORU?

sklon motoru

Při plavbě po proudu přesuňte zátěž na záď a v případě potřeby přemístěte čep sklonu motoru do třetího nebo čtvrtého otvoru (ruční nastavení sklonu).

Když chcete dosáhnout vyšší rychlosti (nastavení sklonu s elektrickým pohonem).

 

KDY POUŽÍT ZÁPORNÝ SKLON MOTORU?

sklon motoru

Při plavně proti proudu přesuňte zátěž na příď a v případě potřeby přemístěte čep sklonu motoru do prvního nebo druhého otvoru (ruční nastavení sklonu).

Když chcete přejít do kluzu * a omezit skákání (nastavení sklonu s pohonem).

 

* Kluz: přechodná fáze, během které člun, který v nízké rychlosti tlačí vodu před sebou, se rozjíždí z nízké rychlosti, překonává vlastní příďovou vlnu a přechází do "kluzu", tzn. klouže po vodní hladině.

 

©2002-2011 Nafukovací čluny.cz